۴۵۰۰ خودروی ترخیص نشده دارای ثبت سفارش جعلی کجاست؟

۴۵۰۰ خودروی ترخیص نشده دارای ثبت سفارش جعلی کجاست؟

18 بازدید
دسته بندی : اقتصادی,خودرو,اقتصادی,خودرو

رئیس سازمان اموال تملیکی با بیان اینکه، دستگاه کاشف موظف بود بعد از کشف کالای قاچاق آن را تحویل سازمان اموال تملکی نماید، گفت: این احتمال وجود دارد که در خصوص تخلف یا قاچاق بودن خودروهای مرتبط با پرونده ثبت سفارشهای جعلی اختلاف نظر وجود داشته باشد و به همین دلیل هنوز این خودروها تحویل سازمان اموال تملیکی نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که از اردیبهشت ماه که اعلام جرم قاچاق علیه خودروهای وارد شده با ثبت سفارش فاقد اعتبار از سوی رئیس مرکز جرائم سازمان یافته گمرک چه اقدامی انجام شده است، تاکید کرد: در حال حاضر با گذشت حدود 6 ماه از اعلام جرم قاچاق هنوز خودروهای موجود در گمرک که با ثبت سفارشهای فاقد اعتبار وارد شده اند، به سازمان اموال تملیکی تحویل نشده است. در حال حاضر تنها 424 دستگاه خودرو مربوط به به پرونده ای که در ابتدای سال جاری در بندر عباس تشکیل شده بود به سازمان اموال تملیکی تحویل و در انبار سازمان در بندر عباس موجود است.

مدیر عامل سازمان اموال تملیکی  تاکید کرد، هر کالایی که به ظن قاچاق توقیف شود باید به سازمان اموال تملیکی تا زمان تعیین تکلیف آن ارائه شود. دستگاه های کاشف وظیفه دارند خودرو یا هر کالایی که به ظن قاچاق توقیف شده را به این سازمان تحویل داده تا فرایند رسیدگی به آن در مراجع ذی صلاح تکمیل شود.

پاراف خودرویی جهانگیری خطاب به دژپسند و رحمانی

گفتنی است، طی سالهای 95 و96 حدود 6400 خودرو با ثبت سفارش فاقد اعتبار وارد کشور شد و حدود 1900 دستگاه بعد از اظهار از گمرک ترخیص شده است. ظاهرا  باید 4500دستگاه خودرو در گمرک و محوطه گمرکی و بندری که با ثبت سفارشهای جعلی وارد شده اند موجود باشند. اما هنوز اطلاع دقیقی از وضعیت اظهار و دریافت کوتاژ 4500 خودروی دیگر در دست نیست، به عبارت دیگر اگر در خصوص این 4500 خودرو علاوه بر ثبت سفارش فاقد اعتبار، کوتاژ نیز صادر شده باشد قاعدتا این خودروها شامل شرایط ظن قاچاق بوده و باید تحویل سازمان اموال  تملیکی میشد.

به گزارش تسنیم،  اگر خودروهای مذکور علاوه بر ثبت سفارش به گمرک اظهار شده و همچنین به مناطق ویژه اقتصادی مثل بندر شهید رجایی وارد شده باشند امکان مرجوع یا ترانشیپ آنها وجود دارد اما اگر این خودروها به محوطه های گمرکی مثل گمرک شهید باهنر وارد شده باشند چنین امکانی برای آنها وجود ندارد و برای مرجوع شدن آنها باید اظهارنامه مرجوعی از سوی گمرک ایران صادر شود.

اخبار بیشتر