هشدار دادستان تهران به خودروسازان؛ افزایش قیمت به نفع تان نیست

هشدار دادستان تهران به خودروسازان؛ افزایش قیمت به نفع تان نیست

24 بازدید
دسته بندی :

به گزارش خبرگزاری ایسنا، جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در نشست بررسی مشکلات خودروسازان که روز شنبه با حضور نمایندگان ایران خودرو، گروه بهمن و سایپا، نمایندگان سازمان تعزیرات حکومتی، دادستان تهران، رئیس پلیس پایتخت و رئیس پلیس آگاهی تهران برگزار شد، با اشاره به قابل دفاع بودن واقعی کردن قیمت خودرو در شرایط فعلی، تاکید کرد در شرایط جنگ اقتصادی، گران کردن بی مبنای خودرو موجب ایجاد ترس و واهمه در میان مردم شده و به ضرر خودروسازان تمام خواهد شد.
در این جلسه دادستان تهران از نمایندگان سه شرکت خودروسازی در خصوص علت افزایش قیمت و انبار کردن خودروها سوال کرد و نمایندگان شرکت های خودروسازی، تامین ارز، تامین قطعات و عدم تحویل قطعه از سوی شرکت‌های قطعه‌ساز و تقاضاهای مردم را چهار عامل مهم در ایجاد مشکلات برای این شرکت ها عنوان کردند. دادستان تهران در این جلسه از نمایندگان نیروی انتظامی درخواست کرد از انتشار اخبار مربوط به احتکار خودرو، تا پیش از کسب اطمینان لازم از صحت آن خودداری کنند، چرا که انتشار این اخبار در جامعه موجب نگرانی مردم خواهد شد.
جعفری دولت آبادی انتشار اخبار مربوط به احتکار خودرو را در شرایط فعلی به صلاح ندانسته و این کار را عاملی جهت آسیب زدن به اعتماد مردم دانست. همچنین شرکت های خودروسازی ملزوم هستند تا اطلاعات کامل انبارهایی که خودروهای ناقص در آن ها قرار داده شده اند را به دستگاه های مربوطه، از جمله دادستانی اعلام کنند. همچنین دولت آبادی از شرکت های خودروسازی خواست تا سکوت خود را شکسته و در مورد واقعیات با مردم صحبت کنند، چرا که کاهش اعتماد عمومی یک خطر بزرگ برای خودروسازان دولتی خواهد بود.
دادستان تهران اعلام کرد که برخی شرکت های قطعه سازی در مورد عدم تحویل قطعه های لازم به خودروسازان دارای پرونده مفتوح در دادستانی هستند و امید می رود تا دستگاه های دولتی از این شرکت های متخلف حمایت نکنند. به بیان دولت آبادی، گران کردن بی مبنای خودرو در این شرایط به ضرر خودروسازان است و موجب ایجاد انحصار می شود. دولت آبادی خواهان آن شد تا ضمن رعایت حقوق مصرف کنندگان، پروسه واقعی کردن قیمت خودرو به تدریج انجام شود.
دادستان تهران انتقادات خود را روانه سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان کرد و پرسید چرا این سازمان در شرایط فعلی کشور حضور خاصی ندارد؟ چرا این سازمان با عملکرد شرکت های خودروسازی و تولید کنندگان لوازم خانگی برخورد نکرده و به آن ها اجازه می دهد تا به گرانی بازار دامن بزنند؟
دادستان تهران افزود: همان‌طور که از حقوق تولیدکنندگان در اعطای تسهیلات، تأمین نقدینگی، معافیت‌های مالیاتی، تامین ارز، تسهیلات گمرکی و نظایر آن حمایت می‌شود، باید از مصرف‌کنندگان نیز حمایت شود و در حمایت از این دو گروه، تعادل لازم برقرار گردد. در پایان دادستان تهران از اعلام آمادگی این نهاد برای حل مشکلات خودروسازی کشور خبر داد.


اخبار بیشتر