تعهدات قبل از شهریورماه شامل افزایش قیمت خودرو نمی‌شوند

تعهدات قبل از شهریورماه شامل افزایش قیمت خودرو نمی‌شوند

22 بازدید
دسته بندی : اقتصادی,خودرو,اقتصادی,خودرو

مصطفی خان کرمی با بیان اینکه بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که تمامی نهاده‌های تولید در صنعت خودروسازی در بیشتر موارد حتی بیش از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده، این در حالی است که این شرکت برای تعهدات قبل از شهریور خود هیچ‌گونه افزایش قیمتی را لحاظ نکرده و خودرو‌ها را با همان قیمت‌های قبلی به مشتریان تحویل می‌دهد.
 
معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش ایران خودرو گفت: ایران خودرو برای تعهدات شهریور تا دی ماه محصولات پر تیراژ خود، با توجه به نوسانات و تغییرات شدید نرخ ارز و افزایش بهای نهاده‌های تولید که مطابق نظر کارشناسان تا ۱۰۰ درصدافزایش یافته بود، با وجود پذیرش خسارت و زیان بسیار صرفا برای خودرو‌های پر تیراژ خود تنها ۳۰ درصد افزایش قیمت لحاظ کرده است.

وی در زمینه شرایط سخت خودروسازان گفت: در سه ماه پایانی سال ۹۶ فشار اقتصادی افزایش یافت و در ابتدای سال ۹۷ این فشار‌ها چند برابر شد به طوری‌که در تمام شاخص‌های اقتصادی در زندگی مردم اثر مستقیم گذاشت، ولی تولید خودرو همچنان با تحمل فشار‌های ناشی از افزایش قیمت نهاده‌های تولیدی صورت می‌گرفت؛ بنابراین با در نظر گرفتن تمامی جوانب و اتفاقاتی که از اردیبهشت ۹۷ در کشور افتاد و در راستای تداوم تولید و ایفای تعهدات، افزایش قیمت‌ها گریزناپذیر بود.

وی تاکید کرد: در راستای انتقال کمترین فشار ممکن به مشتریان و به حداقل رساندن آن و با توجه به تاریخ تغییر نرخ ارز و در جهت اعمال شرایط یکسان برای مشتریان، شرکت ایران خودرو زمان تغییر قیمت خود را آخر مرداد ماه اعلام کرد و تعهدات ۱۶ الی ۳۱ مرداد ماه را نیز با قیمت قدیم محاسبه و تحویل مشتریان داد. (لازم به توضیح است ۱۶ مرداد ماه تاریخ اعلام نرخ ارز نیمایی است).

خان کرمی تصریح کرد: بر اساس آمار‌های موجود خودرو‌های فروخته شده سال جاری و سال گذشته نشان می‌دهد که تا ۲۸ دی ماه سال ۹۶ تعداد ۵۷۳ هزار دستگاه از سوی شرکت ایران خودرو فاکتور و به بازار و مشتریان شرکت عرضه و تحویل شده است که این روند در سال ۹۷ و مدت مشابه با تمام دلایل مطرح شده در بالا به ۲۹۶ هزار دستگاه کاهش یافته است.

معاون مدیرعامل در بازاریابی و فروش ایران خودرو اظهار کرد: با مقایسه دو عدد مذکور می‌توان مشاهده کرد که توان تحویل شرکت ایران خودرو به تعداد ۲۷۶ هزار دستگاه کاهش یافته است و این در حالی است که تعداد تعهدات معوقه این شرکت در سال جاری در حدود ۱۰۶ هزار دستگاه است که کمتر از میزان افت تولید است.

وی یاد آور شد: این بدان معناست که حتی اگر تولید نسبت به سال ۹۶ رشدی هم نداشت و به میزان همان سال خودرو تولید می‌شد، پیش فروش‌های انجام شده نه تنها به تعهد معوق منجر نمی‌شد بلکه امکان عرضه خودرو‌های بیشتر هم وجود داشت.

خان کرمی به متقاضیان خودرو اطمینان داد، تمامی فرآیند‌ها از قبیل ثبت نام، صف انتظار، صدور فاکتور، تحویل خودرو و ... در شرکت ایران خودرو مکانیزه و سیستمی بوده و تحویل خودرو به مشتریان مطابق نوبت انجام می‌شود.

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو خاطرنشان کرد: از مشتریان محترم شرکت ایران خودرو به علت درک شرایط موجود کمال تشکر و قدردانی را دارم و بابت تاخیر بوجود آمده در تحویل خودرو‌ها از آنان عذرخواهی می‌کنم.

وی گفت: امید است با تدابیری که وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار، نمایندگان مجلس و دستگاه‌های نظارتی از اواسط خرداد ماه اتخاذ کرده اند، با تامین به موقع قطعات مورد نیاز خصوصا در مورد خودرو‌های پر تیراژ و مورد نیاز مشتریان محترم شرکت، بتوانیم ظرفیت تولید را افزایش و طی مدت چند ماه از بحث خودرو‌های معوق و با تاخیرخارج شده و بازار این صنعت مهم که موتور محرک رشد اقتصادی کشور است را به تعادل برسانیم.

اخبار بیشتر