بلاتکلیفی عرضه و تقاضا در بازار خودرو

بلاتکلیفی عرضه و تقاضا در بازار خودرو

69 بازدید
دسته بندی : اقتصادی,خودرو,اقتصادی,خودرو

بسیاری از دست‌اندرکاران بازار تاکید داشتند که خرید و فروش به‌صورت موردی انجام می‌گیرد و تمایلی بر‌ای عرضه و تقاضا در بازار دیده نمی‌شود. این اتفاق به نوعی بازار را نابسامان و بلاتکلیف کرده است.

در شرایطی که بعضا با نزدیکی به روزهای آخر سال متقاضیان و خریداران خودرو در بازار حضور گسترده‌ای پیدا می‌کنند، اما شاهد هستیم که از یک طرف، سمت عرضه و فروشندگان با توجه به افق مه‌آلود تولید در سال آینده، با این تحلیل که اگر خودروی خود را نگه دارند، می‌توانند در سال آینده با قیمت بالاتر بفروشند، چندان رغبتی به داد و ستد از خود نشان نمی‌دهند و از دیگر سو سمت تقاضا نیز به‌دلیل جهش ناگهانی قیمت‌ها، تمایلی به حضور در بازار ندارد که همین مساله سبب شد تا به نوعی بازار وارد رکود شود. بی‌علاقگی فروشندگان بخشی از تقاضا را به امید تهیه خودرو موردنظر روانه صف‌های فروش فوری خودروسازان کرده است، این در حالی است که تعداد عرضه به حدی اندک است که بخش عمده متقاضیان ساعت‌ها در مراحل متعدد خرید معطل مانده و در نهایت دست خالی می‌مانند. به این ترتیب تلاش سیاست‌گذاران کلان خودرو در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تغییر دیدگاه بازار در ارتباط با بهبود وضعیت تولید در سال آینده هنوز به نتیجه دلخواه نرسیده است. طی هفته‌ای که گذشت پرداخت وام 4 هزار میلیارد تومانی به قطعه‌سازان شتاب بیشتری به خود گرفت، این مساله در کنار اظهارات رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه کمیسیون صنایع مجلس در ارتباط با کاهشی شدن قیمت محصولات خودروسازان، هنوز نتوانسته نظر فعالان و دست‌اندرکاران بازار را تغییر دهد و انگیزه آنان را برای حضور در بازار تقویت کند.

حالا سراغ قیمت محصولات داخلی طی هفته جاری می‌رویم. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 در حال‌حاضر با قیمت 51 میلیون تومان در بازار موجود است. این در شرایطی است که دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل 131 با قیمت 48 میلیون تومان در بازار  عرضه می‌شود.

در‌حالی‌که قیمت پراید 131 به نسبت هفته گذشته ثابت بوده است، مدل‌ هاچ‌بک این خودرو یک میلیون و 500 هزار تومان ارزان شده است. از بازار تیبای صندوق‌دار و تیبا 2 هم خبر می‌رسد این خودروها به ترتیب با قیمت 54 میلیون و 500 هزار تومان و 59 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود؛ بنابراین تیبای صندوق‌دار طی هفته‌ای که گذشت رشد 4 میلیون تومانی قیمت را به خود دیده است. ساینا نیز در هفته‌ای که گذشت به قیمت 61 میلیون تومان رسید. این خودرو  در مقایسه با  هفته گذشته رشد 5 میلیون و 500 هزار تومانی را ثبت کرده است.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات در حال‌حاضر با قیمت 145 میلیون تومان در بازار موجود است. همین خودرو با گیربکس معمولی با قیمت 113 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار دارد. پژو 206 تیپ 2 و تیپ 5 طی هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت 84 میلیون تومان و 93 میلیون تومان  عرضه شدند. مدل صندوق‌دار این خودرو نیز در بازار 100 میلیون تومان قیمت خورد. پژو 405 هم با قیمت 75میلیون تومان قابل‌خریداری است. حال سراغ محصولات رنو در بازار می‌رویم. ساندرو استپ‌وی اتومات که در میان محصولات رنو پرطرفدار است، در حال حاضر با قیمت 167 میلیون تومان از سوی فروشندگان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

بعد از آن ساندرو اتومات با قیمت 151 میلیون در بازار موجود است.ساندرو اتومات بعد از مدل استپ‌وی این خودرو در جایگاه دوم به لحاظ قیمتی قرار دارد. ساندرو استپ‌وی و ساندرو با گیربکس معمولی، در حال حاضر با قیمت 142 و 128 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند. تندر اتومات در حال حاضر 130 میلیون تومان در بازار قیمت دارد. تندر E2 هم 118 میلیون تومان قیمت خورده است. پارس‌تندر با قیمت 120 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

سمند EF7 طی هفته‌ای که گذشت، قیمت 88 میلیون تومان را در بازار تجربه کرد. این خودرو در هفته پیشین 65 میلیون و 500 هزار تومان قیمت داشت، بنابراین رشد 2 میلیون و 500 هزار تومانی داشته است. پژو پارس اتومات در هفته‌ای که گذشت با قیمت 110 میلیون تومان در بازار حضور داشت. در شرایطی که دنا معمولی در بازار نایاب است، دنا پلاس و دنا پلاس توربو به ترتیب با قیمت 120 و 138 میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود. رانا هم طی هفته‌ای که گذشت 71 میلیون تومان قیمت خورد. خودرو چینی دانگ‌فنگ H30 که توسط ایران خودرو مونتاژ می‌شود، در حال حاضر با قیمت 108 میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. همچنین کیاسراتو و پژو 2008، دو محصول مونتاژی سایپاو ایران خودرو ، در حال حاضر به ترتیب با قیمت 255 میلیون و 270 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند.
بازار بی‌سامان وارداتی‌ها

سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. طی هفته گذشته بازار خودروهای وارداتی نیز با تبعیت از بازار خودروهای داخلی وضعیت مبهم و نابسامانی را تجربه کرد. هنوز خودروهای معطل مانده در گمرک، به طور کامل تعیین تکلیف نشده‌اند و همین مساله در کنار نبود افق روشن در ارتباط با از سر گیری واردات خودرو سبب شده تا همچنان بازار نتواند راه خود را پیدا کند. در این شرایط قیمت محصولات موجود در بازار به طور روشن مشخص نیست و نوسان قیمتی در بازار وجود دارد. با این شرایط سوناتا هیبرید، 570 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه شده است. سانتافه طی هفته‌ای که گذشت، رشد قیمتی را تجربه کرد. این خودرو با قیمت 610 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. بنابراین این خودرو در ادامه رشد قیمتی خود به نسبت یکی دو هفته اخیر رشد 30 میلیون تومانی را تجربه کرده است. قیمت توسان هم در مدار افزایشی حرکت کرد. این خودرو با قیمت 530 میلیون تومان در بازار موجود است. النترا در حال حاضر با قیمت 365 میلیون تومان در بازار از سوی فروشندگان به خریداران عرضه شده است. در خانواده کیا هم سورنتو به نسبت هفته گذشته رشد قیمتی داشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت 770 میلیون تومان در دسترس خریداران قرار دارد. همین خودرو طی یکی دوهفته اخیر در بازه 720 تا 750 میلیون تومان قرار داشت. اسپورتیج و سراتو را به ترتیب با قیمت‌های 520 میلیون و 395 میلیون تومان عرضه می‌کنند.

اپتیما هم‌اکنون 680 میلیون تومان از سوی فروشندگان قیمت خورده است. فروشندگان برای تویوتا RAV4 مدل 2018، در حال حاضر 690 میلیون تومان قیمت تعیین کرده‌اند. لکسوس NX به نسبت هفته پیش افزایش قیمت داشت. این خودرو در حال حاضر با قیمت یک میلیارد و 80 میلیون تومان قابل‌خریداری است. میتسوبیشی ASX طی هفته‌ای که گذشته ثبات قیمتی را تجربه کرد و در حال حاضر با 430 میلیون تومان در بازار حضور دارد. تالیسمان در حال حاضر با قیمت 670 میلیون تومان قابل‌خریداری است. نیسان جوک نیز در این هفته رشد قیمتی را تجربه کرد و در حال حاضر با قیمت 420 میلیون تومان در بازار موجود است. خریداران می‌توانند کمری هیبرید را هم با پرداخت 580 میلیون تومان در اختیار بگیرند.

اخبار بیشتر