باز هم تناقض، تخلف، عدم شفافیت و باز هم ایران خودرو!

باز هم تناقض، تخلف، عدم شفافیت و باز هم ایران خودرو!

18 بازدید
دسته بندی : اقتصادی,خودرو,اقتصادی,خودرو

به گزارش خبرنگارخبر فوری، طی اظهارات معاون وزیر صنعت، قرار بود شرکت ایران خودرو حداکثر 20 درصد از تولید روزانه خود را در طرح «فروش فوری با تحویل 30 روزه» بفروش برساند، طبق اطلاعات مندرج در سایت اطلاع رسانی رسمی ایران خودرو، این شرکت روزانه 34 درصد از تولیدات روزانه خود را در طرح «فروش فوری» ارائه می کند، این در حالی است مشتریانی که ماه ها از موعد تحویل خودروی آن ها می گذرد هنوز خودروی خود را دریافت نکرده اند و علی رغم تکمیل وجه، تحویل خودروی آن ها به 120 روز بعد موکول شده است!

شرکت ایران خودرو نزدیک به دو هفته است که طرح «فروش فوری با تحویل 30 روزه» محصولات خود را آغاز کرده است. بنا بر ادعای ایران خودرو «طرح فروش فوری» با هدف تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو در بازار انجام گرفته است، از طرفی این طرح مورد اعتراض مشتریانی قرار گرفته است که ماه ها از موعد تحویل خودروی آن ها می گذرد اما هنوز هیچ خودرویی دریافت نکرده اند و برخی از این مشتریان حتی با وجود تکمیل وجه، تحویل خودروی آن ها به 120 روز بعد موکول شده است.

همچنین قیمت گذاری غیر مسئولانه و بی منطق خودروها در این طرح، موجب اعتراض مشتریان به قیمت غیر قانونی خودروها در «طرح فروش فوری» شده است ؛ این مشتریان خواهان رسیدگی از سوی وزارت صنعت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان هستند. طبق اظهارات مدیرانِ شرکت های خودروساز و هماهنگی های انجام شده با وزارت صنعت، قرار بود قیمت خودروها در این طرح فروش 5 درصد کمتر از بازار آزاد در «دهه اول بهمن ماه» تعیین شود، اما متاسفانه در تناقضی آشکار، با نگاهی به بخشنامه های فروش فوری این روزهای شرکت ایران خودرو، مشاهده می شود که «قیمت درج شده در این بخشنامه ها» بسیار بالاتر از «قیمت حاشیه بازار در دهه اول بهمن» (مندرج در سایت ایران خودرو) است.

جدای از همه مباحث بالا، طبق اطلاعات مندرج در سایت اطلاع رسانی ایران خودرو، این شرکت روزانه 2100 دستگاه خودرو تولید می کند. همچنین ایران خودرو مدعی است که این شرکت در طی 8 روز، 5700 دستگاه در طرح فروش فوری ارائه کرده است. به عبارتی این شرکت به طور میانگین و در طی این 8 روز، روزانه 712 خودرو به صورت نقدی و با «قیمت حاشیه بازار» به فروش رسانده است که سود قابل توجهی را نصیب این شرکت کرده است. بر طبق این محاسبات ایران خودرو 34 درصد از تولیدات روزانه شرکت را در طرح فروش فوری و با «قیمت غیر قانونی» حاشیه بازار بفروش رسانده است (712 دستگاه فروش در مقابل 2100 دستگاه تولید؛ معادل 34 درصد فروش).

حال سوال اینجاست در حالی که طی اظهارات فرشاد مقیمی معاون وزیر صمت، قرار بود شرکت ایران خودرو حداکثر 20 درصد از تولید روزانه خود را در طرح «فروش فوری» بفروش رساند، چرا این شرکت تخلف نموده و 34 درصد از تولیدات روزانه خود را در طرح «فروش فوری» ارائه می کند؟ این در حالی است مشتریانی که ماه ها از موعد تحویل خودروی آن ها می گذرد هنوز خودروی خود را دریافت نکرده اند و تحویل خودروی آن ها به 120 روز بعد موکول شده است!

از سویی دیگر در حالی که ایران خودرو مدعی است به تعداد کافی خودرو برای تحویل خودروهای ثبت نامی در طرح های پیش فروش مشتریان ندارد، اما این روزها برخی نمایندگی های ایران خودرو که به صورت کارتکسی و ویرایشی از شرکت، خودرو دریافت می کنند می توانند هر نوع خودرو و با هر تعداد را با «قیمت بازار آزاد» تحویل مشتری دهند!

علاوه بر تمامی موارد بالا، «عدم شفافیت» در سایت فروش ایران خودرو، اعتراض بسیاری از کارشناسان و مشتریان را در پی داشته است. در حالی که تعداد خودروهای قابل فروش در طرح فروش فوری، مشخص و قابل نمایش است اما «مدیریت فروش ایران خودرو» از انتشار هرگونه اطلاعات و «شفاف سازی» درباره «تعداد خودروهای قابل فروش» در طرح های فروش، خودداری می نماید.

اخبار بیشتر