نرخ ارز؛ منشأ تحولات بازار خودرو

نرخ ارز؛ منشأ تحولات بازار خودرو

35 بازدید
دسته بندی : اقتصادی,خودرو,اقتصادی,خودرو

دلیل این مساله را باید در نوسانات نرخ ارز جست‌وجو کرد. البته فعالان این بازار با واژه رکود بیگانه نیستند. آنها طی سال گذشته برای توصیف شرایط بازار بارها از این کلمه بهره بردند. با این حال در دو ماه پایانی سال گذشته به ناگاه بازار خودرو متلاطم شد و قیمت‌ها به‌صورت لحظه‌ای جابه‌جا می‌شد. کارشناسان برای التهاب بازار دلایل گوناگونی مطرح می‌کردند. از جمله انتظار تورمی و بازگشت سرمایه‌های سرگردان به بازار. در آن زمان این تفکر در میان دارندگان سرمایه‌های سرگردان و بخشی از مصرف‌کنندگان واقعی رواج یافته بود که فضای اقتصادی کشور در سال آینده ثبات لازم را نخواهد داشت و میزان تولید خودرو نامشخص است، از این رو به بازار ورود کردند. دارندگان سرمایه به‌دنبال حفظ ارزش دارایی خود از طریق تبدیل ریال به خودرو بودند. اندک مصرف‌کنندگان واقعی نیز  تقاضای خرید خود را جلو انداختند برای اینکه بتوانند خودروی مورد نظر خود را خریداری کنند؛ زیرا اعتمادی به بازار بعد از عید، چه به لحاظ قیمتی و چه به لحاظ عرضه توسط شرکت‌های خودروساز نداشتند.

بعد از تعطیلات طولانی امسال، فعالان بازار در حالی به کسب‌و‌کار خود پرداختند که همچنان رکود بر بازار حاکم است. با این حال قیمت برخی خودروها با وجود نبود تقاضا صعودی و برخی دیگر ثبات سال گذشته خود را حفظ کرده است. اما متلاطم شدن بازار فردوسی و اوج‌گیری دوباره نرخ ارز، سبب شده تا طرف عرضه و تقاضا در بازار خودرو بار دیگر به حاشیه بروند. در حال حاضر فروشندگان با توجه به افزایشی شدن نرخ ارز، از فروش خودروهای خود امتناع می‌کنند، با این تصور که  سناریوی اوایل سال گذشته تکرار شود و با افزایشی شدن نرخ ارز، بار دیگر قیمت‌ها در بازار افزایشی شود. طرف تقاضا هم در این شرایط به بازار ورود نمی‌کند؛ زیرا می‌داند تا زمانی که نرخ ارز به ساحل ثبات نرسد، کشف قیمتی خودرو در بازار ممکن نیست. بنابراین می‌توان گفت بار دیگر فرمان بازار خودرو دست نرخ ارز افتاده است. فعالان پیش‌بینی می‌کنند بازگشت بازار خودرو به مسیر معمول تنها با ثبات نرخ ارز ممکن است.   

بازار بی‌رمق محصولات داخلی

حالا سراغ قیمت محصولات داخلی طی هفته جاری می‌رویم. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 در حال‌حاضر با قیمت 48 میلیون تومان در بازار موجود است. این در شرایطی است که مدل هاچ‌بک پراید پیش از آغاز سال در محدوده قیمتی 50 میلیون تومانی قرار داشت. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل 131 با قیمت 43 میلیون و 500 هزار تومان در بازار  عرضه می‌شود. پراید 131 به نسبت اواسط اسفندماه گذشته کاهش 3 میلیون و 500 هزار تومانی را تجربه کرده است. از بازار تیبای صندوق‌دار و تیبا2 هم خبر می‌رسد این خودروها به ترتیب با قیمت 52 میلیون و 55 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود؛ بنابراین تیبای صندوق‌دار و تیبا 2 سال جدید را همچنان با قرار گرفتن در محدوده 50 میلیون تومانی آغاز کرده‌اند. ساینا نیز در اولین هفته کاری از فروردین ماه 98 به قیمت 55 میلیون و 500 هزار تومان رسید. این خودرو  در مقایسه با قیمت اسفندماه افت 3 میلیون تومانی را نشان می‌دهد.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات در حال‌حاضر با قیمت 135 میلیون تومان در بازار موجود است. همین خودرو با گیربکس معمولی با قیمت 110 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار دارد. پژو 206 تیپ 2 و تیپ 5 طی هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت 79 میلیون و 93 میلیون تومان  عرضه شدند. مدل صندوق‌دار این خودرو نیز در بازار 95 میلیون تومان قیمت خورد. پژو 405 هم با قیمت 74 میلیون تومان قابل‌خریداری است. حال سراغ محصولات رنو در بازار می‌رویم. ساندرو استپ‌وی اتومات در حال حاضر با قیمت 155 میلیون تومان از سوی فروشندگان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

بعد از آن ساندرو اتومات با قیمت 141 میلیون در بازار موجود است. ساندرو استپ‌وی و ساندرو با گیربکس معمولی، در حال حاضر با قیمت 135 و 127 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند. تندر اتومات در حال حاضر 127 میلیون تومان در بازار قیمت دارد. تندر E2 هم 112 میلیون تومان قیمت خورده است. پارس‌تندر هم با قیمت 114 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.سمند EF7 طی هفته‌ای که گذشت، قیمت 76 میلیون تومان را در بازار تجربه کرد. پژو پارس اتومات هم در هفته‌ای که گذشت با قیمت 105 میلیون تومان در بازار حضور داشت. در شرایطی که دنا معمولی در بازار نایاب است، دنا‌پلاس و دنا‌پلاس توربو به ترتیب با قیمت 130 و 155 میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود. رانا هم طی هفته‌ای که گذشت 75 میلیون تومان قیمت خورد. خودروی چینی دانگ‌فنگ H30 که توسط ایران‌خودرو مونتاژ می‌شود، در حال حاضر با قیمت 125 میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. همچنین کیاسراتو و پژو 2008، دو محصول مونتاژی سایپا و ایران‌خودرو نیز در حال حاضر به ترتیب با قیمت 250 میلیون و 285 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند.

رخوت بازار وارداتی‌ها

سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. طی هفته گذشته بازار خودروهای وارداتی نیز با تبعیت از بازار خودروهای داخلی وضعیت مبهم و نابسامانی را تجربه کرد. هنوز خودروهای معطل مانده در گمرک، به طور کامل  ترخیص نشده‌اند و همین مساله در کنار نبود افق روشن در ارتباط با ازسرگیری واردات خودرو سبب شده همچنان بازار نتواند راه خود را پیدا کند. در این شرایط قیمت محصولات موجود در بازار ثبات ندارد و نوسان قیمتی در بازار وجود دارد. با این شرایط سوناتا هیبرید، 590 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه شده است. سانتافه در اولین هفته از اولین ماه سال جاری 680 میلیون تومان در بازار خرید و فروش ‌شد. به‌نظر می‌رسد این خودرو به نسبت اسفندماه 97 رشد قیمتی داشته است. توسان هم با قیمت 530 میلیون تومان در بازار موجود است. النترا در حال حاضر 420 میلیون تومان ازسوی فروشندگان به خریداران عرضه شده است. در خانواده کیا هم سورنتو رشد قیمتی داشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت 780 میلیون تومان در دسترس خریداران قرار دارد. همین خودرو طی آخرین هفته اسفندماه پارسال در بازه 760 تا 770 میلیون تومان قرار داشت. اسپورتیج و سراتو به ترتیب با قیمت‌های 560 میلیون و 390 میلیون تومان عرضه می‌شوند.

اپتیما هم‌ 680 میلیون تومان از سوی فروشندگان قیمت خورده است. فروشندگان برای تویوتا RAV4 مدل 2018، در حال حاضر 670 میلیون تومان قیمت تعیین کرده‌اند. لکسوس NX جزو خودروهایی است که نوسان نداشته است. این خودرو در حال حاضر با قیمت یک میلیارد و 20 میلیون تومان قابل‌خریداری است.میتسوبیشی ASX هم طی هفته‌ای که گذشته با قیمت 470 میلیون تومان در بازار حضور داشت. تالیسمان در حال حاضر با قیمت 680 میلیون تومان قابل‌خریداری است. نیسان جوک نیز در هفته سوم فروردین 98 رشد قیمتی را تجربه کرد و  به قیمت 430 میلیون تومان در بازار  به فروش رفت. خریداران می‌توانند کمری هیبرید را هم با پرداخت 590 میلیون تومان در اختیار بگیرند.

اخبار بیشتر