اینفوگرافی؛ قیمت پراید در هشت سال گذشته / چگونه خودرو ارزان سال 91 در سال 97 لاکچری شد؟

اینفوگرافی؛ قیمت پراید در هشت سال گذشته / چگونه خودرو ارزان سال 91 در سال 97 لاکچری شد؟

129 بازدید
دسته بندی : اقتصادی,خودرو,اقتصادی,خودرو

به گزارش خبر فوری، نگاهی به بهای ارزان‌ترین خودروی بازار ایران و رابطه آن با نرخ تورم سالانه نشان می‌دهد در چند سال سال گذشته مشتریان این خودرو مجبور بوده‌اند بیش از افزایش نرخ تورم بابت پراید هزینه کنند.

پراید که همیشه به عنوان یکی از خودروهای ارزان در بازار ایران شناخته می‌شد، اکنون چنان گران شده است که حتی افراد و خانواده هایی با سطح درآمد متوسط نمی‌توانند آن را تهیه کنند.

بررسی روند افت و خیز نرخ تورم در طول هفت سال گذشته نشان می‌دهد بی‌ثباتی سیاست‌گذاران پولی و مالی نسبت به مقوله تورم موجب شده تا در طول یک دوره زمانی کوتاه، بهای ارزان‌ترین خودروی تولید داخل تا بیش از 4 برابر افزایش یابد.

اینفوگرافی زیر نشان می‎دهد که در حالیکه پراید در سال 91 با قیمت 10 میلیون تومان فروخته می‌شد، در سال 92 با قیمت 16 میلیون و پانصد هزار تومان فروخته شد. این بدین معنی است که قیمت این خودرو، در یک سال (بین 91 تا 92) 4 میلیون و پانصدهزار تومان افزایش یافت. این افزایش قیمت در بین سالهای 92 و 93 به 3 میلیون و پانصد هزار تومان رسید. پس از این، پراید در طول سه یا چهار سال افزایش زیادی نداشت.  در سال 93 تا  94 حدود 500 هزار تومان افزایش داشت و این افزایش قیمت در سال بعدش(94 تا 95) به 700 هزار تومان رسید.

قیمت پراید در طول چهار سال بعد، حدودا سالی یک میلیون یا کمتر افزایش داشت. با این حال، در سال 97 تا 98 ما با یک جهش قیمت شدید مواجه بودیم. در این سال قیمت پراید از 23 میلیون به بیش از 45 میلیون رسید. در واقع، قیمت پراید در این سال 22 میلیون افزایش داشته است.

این نشان می‌دهد که در سال 97 تا 98 قیمت این خودرو تصاعدی عجیب داشته است. هر چند بسیاری تورم، تحریم و جو بد روانی حاکم بر بازار را علت این اتفاق می‌دانند اما به هر حال، این افزایش قیمت عجیب به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

منبع خبر : khabarfoori.com

اخبار بیشتر